• Maminčino koření | Čistě přírodní koření z nejkvalitnějších surovin

Články

Aktuality, novinky, zajímavosti a recepty

Majoránka zahradní

Majoránku pěstovali už staří Egypťané, Řekové a Římané a v době křižáckých výprav do Svaté země v raném středověku se rozšířila do zbytku Evropy.

Použití v kuchyni

Majoránka je o něco sladší než její bratranec, oregáno. Tyto byliny jsou tak podobné, že jsou často zaměňovány jedna za druhou. Sladší a jemnější chuť majoránky se může v některých potravinách ztratit. Proto pokud majoránku používáte jako náhradu za oregáno, použijte o 1/3 více než oregána. Naopak použijte méně oregána, pokud jej používáte jako náhradu za majoránku.

Majoránka je velmi vhodná pro jídla na bázi rajčat, jako je rajčatová omáčka, špagety, pizza a je tak vítaným doplňkem italské a řecké kuchyně.

Bez majoránky si nelze představit jakékoliv jehněčí jídlo, použijete ji však také pro kořenění drůbeže i zeleninových salátů.

Majoránka je důležitou součástí klasických kořenících směsí včetně Francouzských bylinek, Italských bylinek či Arménské Adžiky.

Při vaření je důležité si uvědomit, že vysoké teploty a dlouhý čas vaření ničí chuť a aroma majoránky, přidává se proto téměř vždy na konci vaření nebo těsně před podáváním.

Majoránka a zdraví

Majoránka je bohatá na řadu minerálů a je vynikajícím zdrojem vápníku, fosforu, draslíku, hořčíku a je bohatá na antioxidanty. Obsahuje také vitamíny A a C.

Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje tvorbu žaludečních šťáv a působí protinadýmavě.

Majoránka posiluje nervový systém a doporučuje se proti nespavosti a úzkosti.

Čaj z majoránky může pomoci při bolestech hlavy nebo nachlazení.

Majoránka je také vynikající antiseptikum, vnitřní i vnější a a lze jej použít na mytí pokožky.

POZOR! Neměla by být užívána během těhotenství.