Koření z nejkvalitnějších surovin
  • Maminčino koření :: Koření z nejkvalitnějších surovin
Kurkuma - zázračné koření
KOŘENÍ

Kurkuma - zázračné koření

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Pro podobu se zázvorem se kurkumě také říká "žlutý zázvor". Nejen pro podobný vzhled, ale také pro své úžasné zdravotní účinky.

Koření se vyrábí ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Původ kurkumy je v jižní Asii, největším producentem je Indie. Dále je pěstována v Srí Lance, v Číně, v Indonésii, Peru, Vietnamu, Srí Lance či na Jamajce.

Použití v kuchyni

Nejčastěji se používá v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni. Kurkuma je součástí všech směsí koření, které známe pod názvem „kari“.

Kurkuma se nejčastěji konzumuje v sušené formě strouhaná na prášek. Nejčastější použití je jako součást kari koření. V asijské kuchyni se kari přidává prakticky do každého jídla. Tato kombinace je výhodná, jelikož bylo zjištěno, že léčivé účinky kurkumy se mnohonásobí společně s dalším kořením.

Nejčastější kombinace jsou s pepřem, hřebíčkem, chilli, kokosovým mlékem, listy i plody koriandru, fenyklem, česnekem, citronelou, semeny hořčice a paprikou.

Výborná je také v polévkách, kde nás díky pikantní chuti prohřeje a také dodává pokrmu příjemnou chuť a barvu.

Kurkuma a zdraví

Mnoho studií prokázalo vysoký přínos kurkumy pro zdraví. Patří mezi nejzdravější potraviny a je velká škoda ji v kuchyni nepoužívat.

Kurkuma je používána proti zánětům, k léčbě kožních problémů, k posílení imunitní funkce jater a také k podpoře hubnutí. Všechna tato využití mají pevnou vědeckou základnu. Existuje i studie, že kurkuma dokáže zastavit růst rakovinotvorných buněk, pokud jsou v raném stadiu. Navíc může i zastavit rozšiřování onemocnění a podpořit vlastní antioxidační systém organismu. Působí také pozitivně při trávicích potížích, při bolestech v krku, při problémech se žlučníkem, při zánětech střev, snižuje cholesterol a čistí pokožku.

Jako u všech přírodních produktů je ale nutné konzumovat větší množství, aby účinné látky mohly v těle zapůsobit. Zdroje uvádějí, že je nutno zkonzumovat cca 1 gram kurkuminu denně. Pro správné vstřebání je třeba kurkumu povařit, po pokrmu přidat černý pepř, který podporuje vstřebatelnost a přidat např. olivový olej, protože kurkumin je rozpustný v tucích.

V ajurvédské kuchyni se kurmuma používá už několik tisíc let. Ajurvéda je více než 6 000 let staré indické léčitelství, jehož hlavním úkolem je tělo nejprve detoxikovat, tedy zbavit všech škodlivin, a pak jej začít správně stravovat. I čínská medicína používá kurkumu nejméně 1000 let. Ve svém deníku se o ní zmínil i slavný cestovatel Marco Polo.

Kurkumě byla věnována i celá kniha "Kurkuma - Ájurvédské koření života", kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství AVASA. Kniha je zčásti monografií, zčásti medicínskou příručkou a zčásti vášnivě sdílený seznam odrážející autorovu fascinaci pro tento jemný kořen.