Koření z nejkvalitnějších surovin
  • Maminčino koření :: Koření z nejkvalitnějších surovin
Bobkový list - koření vítězů
KOŘENÍ

Bobkový list - koření vítězů

Bobkový list, který je listem vavřínu ušlechtilého, pochází pravděpodobně z Malé Asie a v současnosti je hojně pěstován ve Středomoří. Lidé věřili, že přináší štěstí a slávu. Dodnes se zachoval zvyk předávat vítězům po celém světě vavřínový věnec na krk.

Použití v kuchyni

Jako koření se používají pouze listy a to jak čerstvé, tak sušené. Je využíván napříč skoro všemi kuchyněmi, nejoblíbenější je však ve středomořské a francouzské kuchyni.

Bobkový list vylepšuje pokrmy z rajčat, svíčkovou, smetanové omáčky, hodí se k vařeným rybám, masovým špízům, na ražniči, zvěřině, do marinád, brambor, do aromatických octů, uzenin, při nakládání okurek, zelí nebo hub, ale i na pečení masa a zvlášť zvěřiny.

Je také součástí tzv. bouquet garni, což je svazek bylinek obvykle převázaných provázkem, který se používá při přípravě polévek, vývarů a nejrůznějších dušených pokrmů. Bouquet garni se vaří společně s ostatními přísadami, čímž jídlu dodává bylinkovou chuť a vůni, ale před podáváním pokrmu je potřeba ho odstranit.

Při ochucování pokrmu tímto kořením však platí, že méně je více. Také pamatujme, že ho do jídla přidáváme až těsně před dokončením, protože dlouhým vařením hořkne.

TIP: Chcete-li chuť bobkového listu zvýraznit, před použitím ho nalámejte na kousky.


Bobkový list a zdraví

Pro svou vůni a aromatickou chuť se používá nejen jako koření, ale také v léčitelství. Je součástí tradiční přírodní medicíny již stovky let. Bobkový list má lehké sedativní a antiseptické účinky.

Pití čaje pomáhá odstraňovat škodlivé látky z organismu, podporuje trávení a doporučuje se revmatikům. Pije se nálev, který uděláme ze dvou bobkových listů. Zalejeme je vroucí vodou a necháme 5 minut louhovat (1/4l hrníček). Pijeme třikrát denně.

Výzkumy z poslední doby poukazují i na velkou schopnost ve snižování hladinu cukru v krvi pro diabetiky.

UPOZORNĚNÍ: Pozor na předávkování, které způsobuje zvýšení krevního tlaku, zrychlení tepu a zvracení.