Koření z nejkvalitnějších surovin
  • Maminčino koření :: Koření z nejkvalitnějších surovin
Bazalka - vůně středomořské kuchyně
KOŘENÍ

Bazalka - vůně středomořské kuchyně

Bazalka patří v České republice k velmi oblíbenému koření, největší slávu však zažívá v Itálii a celé středomořské kuchyni.

I když se můžeme setkat s 60ti druhy bazalky, v kuchyni používáme většinou jen bazalku pravou, která má aromatickou vůni a silnou, peprně kořenitou chuť.

Jedná se o jednoletou bylinku původně z Indie, která se do Evropy dostala až během novověku.

Bazalka obsahuje hlavně silice (až 1,5 %) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linaloolem a přibližně 5 % tříslovin, dále flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanin, cinoel a jiné látky.

Použití v kuchyni

Bazalka je jedním ze základních pilířů italské kuchyně (společně s rajčaty, mozzarelou, olivovým olejem a těstovinami). Italové dávají bazalku všude tam, kde jsou rajčata a z ní vyráběné produkty. Pokrájením rajčat,  mozzarelly a přidáním bazalky připravíte výbornou pochoutku.

Výborně chutná také k dochucení vařených nebo zapečených těstovin. Chutná varianta je i bazalkové pesto, které kromě těstovin použijete i na saláty nebo pomazánky.

Bazalka se velmi dobře snáší např. s majoránkou, oreganem, tymiánem nebo citronovou trávou. V kombinaci s tímto dalším kořením se používá na kuřecí maso, ryby či mořské plody.

Ale pozor! Bazalku nesmíte vařit. Vždy je třeba ji přidat při přípravě vařených pokrmů až nakonec. Zamíchat do jídla až po ukončení varu. V případě, že bazalku povaříme, naprostá většina esencí nám vyprchá.

Bazalka a zdraví

Látky obsažené v bazalce podporují vylučování žaludečních šťáv, působí také proti plynatosti střev, podporuje chuť k jídlu a usnadňuje trávení.

Také má zklidňující účinky a je tedy vhodná při nespavosti, migréně, psychické vyčerpanosti či některých formách depresí. Pozitivně působí na dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání.

Bazalka vám také dodá vitamin C a celou řadu minerálních látek.