Koření z nejkvalitnějších surovin
  • Maminčino koření :: Koření z nejkvalitnějších surovin
Badyán - krasavec mezi kořením
KOŘENÍ

Badyán - krasavec mezi kořením

Badyán je plod magnoliového stromu, který je ceněný především pro svou příjemnou vůni a silně sladkou chuť. Tvoří jej hvězdičky s krátkou stopkou a uvnitř hvězdice se nachází lesklá vejčitá semena. 

Stále zelený listnatý strom dorůstá do osmimetrové výšky a pochází z Číny a Vietnamu, kde má dlouholetou lékařskou a kulinářskou tradici. V dnešní době se pěstuje v celé jihovýchodní Asii a tichomoří. K evropanům se dostal až na počátku 17. století. Plody se sklízejí v období před plnou zralostí od března do května.

Badyán je bohatý na éterické oleje, obsahuje až 5 % velmi ceněné silice anetol. Jeho éterické oleje také obsahuje obsahují vitaminy A, B a D.

Skladujeme v uzavřeném obalu na chladném, suchém a temném místě.

Použití v kuchyni

V tradiční české kuchyni se stejně jako většina sladce vonících koření (hřebíček, skořice, aj.) i badyán používá hlavně ke kořenění moučníků a sladkých jídel (do perníku, speciálních sušenek, švestkových povidel, hruškového kompotu i k aromatizaci čajů).

Čínská a vietnamská kuchyně kombinuje badyán s ostrým kořením a vytváří velice aromatické směsi. Typickým příkladem je koření pěti vůní, které se skládá z badyánu, fenyklu, hřebíčku, skořice a sečuánského pepře. Tato směs je používána na kuřecí i kachní maso nebo do kořeněných omáček. Ve Vietnamu je hlavním kořením vietnamské nudlové polévky pho.

Oblibě se také těší i anýzový likér či slivovice s příměsí badyánu.

Nejvýraznější chuť a vůni má badyán po rozdrcení v hmoždíři nebo po umletí elektrickým mlýnkem. Při kořenění badyánem je však třeba opatrnosti, neboť badyán je velice aromatický.

A POZOR - badyán je nevhodný pro těhotné a kojící ženy! 

Badyán a zdraví

V lidovém lékařství bývá užíván jako čaj příznivě působící při žaludečních potížích.  Uklidňuje při kolikách, žaludečních a střevních křečích.

Pro své antibakteriální účinky se využívá v mnoha sirupech na kašel.  Dokáže totiž zklidnit podráždění.

V některých zemích se i žvýká po jídle pro podporu trávení.

Badyán také obsahuje látku oseltamivir, která se používala pro výrobu známého léku proti virovým onemocněním Tamiflu.