• Maminčino koření | Čistě přírodní koření z nejkvalitnějších surovin
Nahrávám...
  • Maminčino koření | Čistě přírodní koření z nejkvalitnějších surovin

Články

Aktuality, novinky, zajímavosti a recepty

Nápoje z kurkumy - tekuté zdraví

V minulém článku jsme pro vás připravili povídání o kurkumě a blahodárném vlivu tohoto koření na zdraví. Jelikož není snadné dostat doporučenou denní dávku kurkumy do jídla, přinášíme zajímavé recepty na nápoje.

Zlaté mléko z kurkumy

Název "zlaté mléko" je odvozen od indického názvu "haldi doodhů". Indové tento nápoj pijí již tisíce let hlavně před spaním, neboť prospívá spánku a uklidní žaludek po těžké či pozdní večeři.

Nejdříve si připravíme kurkumovou pastu. Do hrnce nasypeme 1/4 hrnku mleté kurkumy, 1/2 čajové lžičky mletého pepře a 1/2 hrnku přefiltrované vody (bez chloru).

Všechny suroviny důkladně promícháme a vaříme na mírném plameni. Směs neustále mícháme až vznikne pasta.

Pastu necháme vychladnout a vložíme do uzavíratelné sklenice do lednice. Tuto pastu pak můžeme používat cca měsíc.

Když máme připravenou pastu, můžeme si každý večer připravovat "zlaté mléko".

K této přípravě potřebujeme 1 hrnek mléka (můžete použít kravské i rostlinné – mandlové, kokosové nebo sójové), 1 čajovou lžičku kokosového oleje, 1/4 lžičky kurkumové pasty, 1/2 čajové lžičky skořice a med.

Všechny tyto suroviny, kromě medu, smícháme v hrnci a přivedeme k varu na mírném ohni. Mléko poté necháme trošku vychladnout a přidáme med. Med se nesmíme přidávat do ještě vařícího nápoje, med vystavený vysokým teplotám ztrácí mnoho užitečných látek.

Mléko pijte před spaním, jistě oceníte jeho relaxační a uklidňující účinky. Jeho antiseptické a antibakteriální látky navíc tělo ocení při noční regeneraci organismu.

Čaj z kurkumy

Jste-li milovníky čaje, připravte si ráno čaj z kurkumy.

Do půl litru vařící vody nasypte vrchovatou lžíci kurkumy a nechte asi na 10 minut odstát a poté přelijte přes plátno,

Na dochucení poté můžete přidat skořici, med a špetku pepře pro zvýšení účinků kurkumy. Je možné nápoj zředit pomerančovou či citronovou šťávou.

Tento čaj po ránu vám přidá energii a budete se cítit mnohem lépe.