Kardamon pochází z Indie a jedná se o třetí nejdražší koření, se kterým se můžete v našich zeměpisných šířkách setkat. Dražší je již jen šafrán a vanilka.
Existují dva druhy kardamonu - kardamon pravý či zelený, který se dováží z oblastí od Indie až po Malajsii a
a kardamon černý, který pochází z východního Himálaje a obvykle se pěstuje ve východním Nepálu, Sikkimu a částech oblasti Darjeeling v Západním Bengálsku (Indie) a jižním Bhútánu.
V současnosti je největším producentem kardamonu na světě Guatemala před Indií.
Použití v kuchyni
Kardamon se používá jako dochucovadlo a kuchyňské koření jak do jídel, tak do nápojů. K vytvoření chutě
ho stačí jen malé množství.
Nejlépe se skladuje uvnitř lusku, protože jakmile jsou semínka obnažena nebo namleta, rychle ztrácí svou chuť. Mletí lusků a semen dohromady snižuje jak kvalitu, tak cenu.
V Asii jsou oba druhy kardamonu široce používané jak ve sladkých, tak pikantních jídlech, zejména na jihu. Oba jsou častými součástmi kořenících směsí, jako je indická či nepálská masala či thajské kari. Zelený kardamon je často používán v tradičních indických sladkostech. Oba jsou také často používány jako příloha v rýži basmati.
U nás se nejčastěji používá prášek ze zeleného kardamonu jako koření pro sladká jídla (moučníky, perníky, kompoty atd.), pro širokou škálu pikantních jídel nebo jako dochucovadlo kávy a čaje.
Kardamon a zdraví
Pokud trpíte na žlučník, nebo žaludeční vředy, doporučuje se kardomon používat v omezené míře. Totéž platí pro těhotné ženy.
Kardamon má příznivé účinky na trávení a vstřebávání živin z jídla. Eliminuje překyselení ze sladkých jídel a zmírňuje pálení žáhy. Má mírně močopudné účinky a odstraňuje nadbytečnou vodu z těla. Pročišťuje a podporuje funkci ledvin.
Chrání buňky těla před nebezpečnými radikály a využívá se jako prevence rakoviny, především pokožky a tlustého střeva.
Kardamon je také velmi vhodným doplňkem při hubnutí.