• Maminčino koření | Čistě přírodní koření z nejkvalitnějších surovin

Články

Aktuality, novinky, zajímavosti a recepty

Anýz

Anýz je jedno z nejstarších koření na světě. Již naši předkové jej používali pro jeho léčivé účinky a skvělou chuť, která je lehce kořeněná. V české kuchyni je nejvíce používaný při pečení vánočního cukroví nebo pečiva. Naopak v Asii se využívá hlavně při přípravě masitých pokrmů.

Plody anýzu jsou jedním z nejdéle známých koření. Je uveden již ve staroegyptském Ebersovu papyrusu z doby asi 1 500 let před n. l. Pochází z Egypta a jižní středomořské oblasti. Nyní se pěstuje hlavně na Balkáně, ve Středomoří, v Rusku, střední Asii, ve Španělsku, Indii, Turecku, Mexiku, ale i na Slovensku a dokonce u nás na jižní Moravě.

Kvete od června do května a všechny části rostliny aromaticky voní. Má lehce nasladlou chuť připomínající lékořici.

Nikdy jej neskladujte na přímém slunci a nejlépe bez přístupu vzduchu, zvětralý zhnědne.

Rozmanité použití v kuchyni

Anýz je oblíben v indické a čínské kuchyni pro výborné dochucení pikantních jídel. V indické kuchyni se používá k přípravě vepřového masa, v čínské kuchyni zejména jako přísada do omáček. Používá se také k dochucování ryb, kuřat i při vaření polévek.

Pokud nakládáte červené zelí, červenou řepu nebo okurky, také se bez anýzu neobejdete. Čerstvé lístky anýzu přidáváme do salátů, omáček a nákypů. Vhodný je také do hruškových nebo jablečných kompotů.

Další široké použití má při přípravě chleba, do kterého se sušená semena přidávají a v balkánské kuchyni do pečiva.

Anýz se používá hojně při přípravě sladkých pokrmů - k ochucení bonbonů, krémů, koláčů a sušenek.

V neposlední řadě jej znají i milovníci alkoholických nápojů. Likéry s anýzem jsou proslulé, např. řecké Ouzo, arabský Arrak a francouzský Pastis.

Anýz je prospěšný pro zdravi

Anýz se nepoužívá pouze v kuchyni, ale i v domácím léčitelství. Zde se anýz užívá hlavně pro podporu vykašlávání jako anýzový nálev. Dále zvyšuje tvorbu žluče, urychluje trávení, omezuje plynatost, působí proti střevním katarům a křečím trávicího traktu. Trápí-li vás zápach z úst, pomůžete si žvýkáním semen anýzu. Anýz je rovněž výborný při očních chorobách. Využití má i v přírodní kosmetice.

Anýz má šetrné působení a proto jej můžeme použít i pro děti. Obsahují ho i čaje pro kojence či kojící matky pro jeho příznivé účinky proti kojenecké kolice. U kojících matek zvyšuje tvorbu mléka.