Koření z nejkvalitnějších surovin
  • Maminčino koření :: Koření z nejkvalitnějších surovin
Těstoviny s lososem
RECEPT

Těstoviny s lososem

Pro milovníky těstovin přinášíme lahodného zapečeného lososa s těstovinami a švýcarským sýrem.

Ingredience

300g těstovin
750ml plnotučného mléka
120g másla + na vymazání zapékací formy
50g hladké mouky
250g uzeného lososa, nakrájeného na proužky
250g sýra Gruyere, lze nahradit ementálem
75g strouhaného parmezánu
3 lžíce strouhanky
muškátový oříšek
směs koření Slezská uzenka
mletý černý pepř
sůl

Postup přípravy

Předehřejte si troubu na 180C - 200 °C. Vymažte si zapékací formu trochou másla a v malém kastrůlku pomalu přiveďte mléko do varu.

Mezitím si udělejte bešamel - v hrnci s dvojitým dnem si při nízké teplotě roztopte půlku másla. Vmíchejte vařečkou mouku a za stálého míchání smažte do zlatova, ne až do hnědá.

Stáhněte hrnec ze sporáku a přidávejte po lžičkách horké mléko, dokud se směs nespojí a omáčka není hladká. Osolte, opepřete a přidejte směs koření Slezská uzenka a nastrouhaný muškátový oříšek. Vraťte hrnec zpět na sporák a pomalu za stálého míchání zahřívejte k varu.

Ve slané vodě si uvařte těstoviny (nejlepší druh těstovin pro toto jídlo jsou farfalle tedy motýlci, ale použít můžete jakékoliv těstoviny, které máte po ruce) a na menší kousky nakrájejte zbývající máslo. Sceďte těstoviny a vmíchejte půlku nakrájeného másla.

Do připravené vymazané zapékací formy dejte na dno 2-3 lžíce bešamelové omáčky, zakryjte třetinou těstovin, poté polovinou lososa a půlkou sýra Gruyere. Vše zasypte troškou parmezánu a strouhanky. Dále pokračujete rozetřením více bešamelu, druhou třetinou těstovin, zbytkem lososa a sýru Gruyere. Přikryjte zbytkem těstovin, které potřete zbývající bešamelovou omáčkou. Zasypte zbývajícím parmezánem smíchaným se strouhankou a zbývajícími kousky másla.

Pečte 20 - 30 minut nebo až se na povrchu vytvoří zlatá krusta. Po vyndání z trouby nechte 2-3 minuty zchladnout, než budete jídlo podávat.